دکتر اشرف دهقانی

تعیین زمان سزارین

یکی از چالشهای زنان باردار و پزشکان متخصص زنان تعیین زمان انجام سزارین در مواردی است که از قبل نوع زایمان مشخص شده است و قرار است فرد تحت عمل سزارین قرار گیرد. از طرفی معمولا زن باردار در اواخر بارداری خسته شده و اصرار بر ختم سریعتر حاملگی دارد و از طرفی هفته های اخر زندگی جنینی برای سلامتی جنین حیاتی است و تکامل کامل ریه و سیستم ایمنی نوزاد در این زمان صورت میگیرد. بنابر این تصمیم گیری برای پزشک بسیار مهم است که از طرفی نوزاد دچار تنگی نفس نشده و نیاز به بستری در NICU پیدا نکند و از طرفی مادر نیز دچار مشکل نشود و تا جای امکان نیاز به سزارین اورژانس برطرف شود.

دقیق ترین روش تعیین زمان زایمان سزارین

اکثر مواقع تاریخ آخرین پریود زن باردار با سونوگرافی‌های فرد اختلاف دارد و یا در یک بارداری سونوگرافی های مختلف سنین بارداری متفاوت و تاریخ زایمان متفاوتی را اعلام میکنند .در این موارد پزشک به کدامیک باید استناد کند؟ در مواردی که اختلاف زیادی بین تاریخ قاعدگی و سونوگرافیها وجود دارد و یا در افرادی که سیکلهای قاعدگی منظمی ندارند و یا تاریخ خود را به خوبی نمیدانند و یا از روش جلوگیری قرصهای هورمونی تا قبل از حاملگی استفاده میکرده اند تاریخ های سونوگرافی برای پزشک صحیح تر و قابل استنادتر است. و لذا در اینگونه موارد تاریخ زایمان بر اساس سونوگرافی تعیین میشود.

در بین چند سونوگرافی برای تعیین سن حاملگی و زمان زایمان سونوگرافی های سه ماهه اول بارداری بسیار دقیقتر از سونوگرافیهای ماههای بعدی هستند. لذا اگر فرد سونوگرافی سه ماهه اول بخصوص سونوگرافی هفته ۱۲ داشته باشد زمان زایمان بر اساس آن تعیین خواهد شد. دقت سونوگرافی های سه ماهه اول در حدود حداکثر یک هفته خطا دارد. در سه ماهه دوم این دقت کم شده و خطایی در حدود دو هفته خواهد داشت و در سه ماهه سوم امکان خطای سونوگرافی در تعیین سن حاملگی و زمان زایمان تا حد ۳ الی ۴ هفته نیز خواهد بود. سونوگرافی ماههای آخر بیشتر از نظر  پایش رشد جنین، میزان مایع کیسه آب و وضعیت قرار گیری جنین برای ما اهمیت دارد.

در هفته چندم سزارین کنیم؟

از نظر علمی و قانونی ختم حاملگی در یک زن باردار بدون مشکل و نرمال نباید زودتر از هفته ۳۹ انجام شود. ۳۹ هفته زمانی است که اطمینان بیشتری از نظر رسیده شدن ریه جنین وجود دارد و نوزاد بندرت دچار تنگی نفس خواهد شد. در موارد خاصی ممکن است بر حسب اجبار یا صلاحدید پزشک این زمان تغییر کند و پزشک زودتر تصمیم به ختم حاملگی بگیرد. این تصمیم بستگی به شرایط سلامتی مادر و جنین دارد. مثلا در افراد مبتلا به فشار خون، مسمومیت حاملگی(پره اکلامپسی)،در موارد سزارین تگکراری های بیش از ۲ بار سزارین، دیابت مادر، اختلالات قرا گیری جفت، اختلال رشد جنین، ویا دیسترس جنینی و یا کاهش میزان مایع کیسه اب، بعضی از عفونتها، پارگی یا نشت مایع کیسه آب و چند قلویی این تاریخ بسته به شرایط مادر و جنین تعیین خواهد شد.

مدت حاملگی چقدر است ؟

برای تعیین زمان زایمان ابتدا باید بدانیم طول مدت حاملگی چقدر است؟ معمولا اولین روز آخرین قاعدگی زن باردار ابتدای شروع حاملگی فرض میشود.(گر چه معمولا زمان تخمک گذاری و لقاح ۲ هفته بعد از شروع قاعدگی است.) از این تاریخ طول معمول حاملگی ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته است. که برابر با ۱۰ ماه قمری است. ۱۳ هفته اول را سه ماهه اول، از ۱۴ تا ۲۶ هفته سه ماهه دوم و از هفته ۲۷ به بعد سه ماهه سوم نامیده میشود. تقسیم بارداری به سه ماهه ها از نظر بعضی از مراقبتها مهم است .مثلا غربالگری بیماریهای ژنتیک در دو مرحله انجام میشود که مرحله اول در سه ماهه اول(هفته ۱۱ تا آخر هفته ۱۳) و غربالگری دوم در سه ماهه دوم (هفته ۱۴ تا آخر ۱۸) انجام میشود.

زمان سزارین در دو یا چند قلوئی

معمولا در دوقلوئی و یا چند قلوئی احتمال زایمان زودتر از موعد و پارگی کیسه آب، اختلال یا تفاوت رشد جنینها، افزایش فشار خون و مشکلات دیگر بیشتر از زایمان تک قلو است. و تمام موارد فوق میتواند منجر به زایمان زودرس شود. اما اگر همه چیز به خوبی پیش برود و مشکلی وجود نداشته باشد به ازای هر یک جنین اضافه یک هفته از مدت حاملگی کم شده و تاریخ زایمان تعیین میشود. مثلا در دو قلوئی زمان سزارین ۳۸ هفته و در سه قلوئی ۳۷ هفته تعیین خواهد شد.

خوب است که بدانید حاملگی دوقلوئی همیشه مساوی با سزارین نیست و در شرایطی میتوان به حاملگیهای دو یا چند قلو اجازه زایمان طبیعی داد بسته به نحوه قرار گیری جنینها در شکم مادر. ولی انچه مسلم است در دو یا چند قلوئی احتمال سزارین همیشه بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط