دکتر اشرف دهقانی
Search
Close this search box.
تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی چیست؟

برای کاهش درد زایمان طبیعی چه باید کرد؟

تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی سوال اکثر مادران باردار در روزهای آخر بارداری است. اکثر مادران استرس و ترس درد زایمان طبیعی را دارند، خصوصا اگر تجربه اول آنها باشد. در هر صورت زایمان در هر دو حالت خود یعنی طبیعی یا سزارین برای مادران دردناک است البته در زایمان طبیعی بیشتر.

اما نباید از تاثیر تغذیه در کاهش درد زایمان طبیعی غافل شویم.  بدن مادر باردار در مدت نه ماه بارداری انرژی و کالری زیادی را می سوزاند پس باید به فکر تامین انرژی برای پروسه ی زایمان باشد.

مادر باردار باید غذاهایی را مصرف نماید که جسم و ذهن او را تقویت کند، همچنین تامین کننده آب مورد نیاز بدن مادر باشد. پس تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی، تغذیه ای مقوی و پر انرژی می باشد.  هدف ما در ارائه این مطالب کمک به مادران باردار می باشد و تمامی این مطالب زیر نظر دکتر دهقانی متخصص زنان و زایمان تهیه شده است. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو وقت به آدرس سایت ایشان مراجعه فرمائید و با خیال راحت مشاوره در زمینه تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی را از ایشان بگیرید.

 شب قبل از زایمان طبیعی چه بخوریم؟

تمام مادرانی که تجربه بارداری و زایمان طبیعی اشته اند، همه بی چون و چرا بر یک عقیده هستند و آن اینکه مادران باردار وقتی که به موعد زایمان نزدیک می شوند شب ها شام سبک بخورند. این پیشنهاد برای داشتن یک تجربه خوشایند در زایمان طبیعی است. شاید بخواهید دلیلش را بدانید ؟ کانال زایمان در مجاورت روده است و جنین زمانی که این کانال را طی می کند تا به دنیا بیاید از کنار روده حرکت می کند و به روده فشار وارد می کند در این صورت باعث می شود مادران باردار مدفوع داشته باشند.

بنابراین برای تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی اولین نکته ای که بر آن تاکید می شود، مصرف غذاهای سبک و کم حجم در روزهای پایان بارداری است که اگر این مورد رعایت شود به دلیل درد های بارداری احتمال تهوع به صفر می رسد و همچنین مدفوع کمتری خواهید داشت یا اصلا نخواهید داشت.

همچنین سنگین بودن معده باعث می شود در طول زایمان به دلیل درد های شکمی استفراغ و تهوع داشته باشید که این حالت علاوه بر اینکه شما را اذیت می کند. انقباضات شدید عضلات و تنفس شدید باعث کم شدن آب بدن می شود.

تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی چیست؟

در زمینه تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی واینکه مصرف چه غذاهایی درد زایمان را کم می کند تا به حال تحقیق علمی نشده است. اما در پاسخ به این پرسش که چه بخوریم تا درد زایمان طبیعی کمتر شود ما استفاده از روش های کمک کننده در زایمان طبیعی مانند ورزش های مخصوص لگن، مدیتیشن و همچنین شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان را به مادران پیشنهاد می دهیم.

ویتامین معجزه گر برای کاهش درد زایمان طبیعی

مادران باردار و مخصوصا زنان ایرانی کمبود ویتامین D دارند. این کمبود در مادران بارداری که رژیم غالب آنها گیاهی می باشد و همچنین کسانی که در معرض نور آفتاب نیستند شایع تر است. در یک بررسی که بر روی مادران باردار در زمان زایمان انجام شده است به این نتیجه رسیده اند مادرانی که سطح ویتامین D در بدنشان پائین بوده است بیشتر به داروهای مسکن نیاز داشته اند و این یعنی تحمل درد بیشتر. ویتامین D یک راه حل در زمینه تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی است.

در این پژوهش ۹۳ مادر باردار حاضر بودند، سطح ویتامین D در بدن آنان قبل از وضع حمل کنترل و ثبت شد. همچنین مادرانی که در زمان زایمان تزریق نخاعی دریافت کرده بودند. پژوهشگران آمریکایی در این تحقیق میزان داروهای مسکن که هر یک از زنان باردار نیاز داشتند را اندازه گیری کردند. در پایان به این نتیجه رسیدند که مادرانی که سطح ویتامین D آنها پایین بوده است بیشتر داروی مسکن نیاز داشته اند. بنابراین مادرانی که در دوران بارداری با کمبود ویتامین Dمواجه هستند در زمان زایمان طبیعی درد بیشتری را تجربه می کنند.

بنابراین به این نتیجه می رسیم در صورتی این کمبود ویتامین در بدن مادران جبران شود تاثیر شگفت انگیزی بر کاهش درد تمام بانوانی دارد که می خواهند مادر شوند. البته به تمام مادران باردار توصیه می کنیم از مصرف خودسرانه هر گونه دارو اجتناب نمایند و حتما با پزشک خود مشورت داشته باشند.

پیشنهاد ما به شما این است که دکتر دهقانی متخصص زنان و زایمان را در کنار خود داشته باشید. پزشکی با تجربه و خوش نام که نسبت به بیماران خود دلسوز هستند از مشاوره قبل از بارداری تا زمانیکه نوزاد خود را در آغوش می گیرید با خیال راحت به ایشان اعتماد نمائید. برای آشنایی و پاسخ پرسش های خود و همچنین گرفتن وقت می توانیدبه سایت ایشان مراجعه نمائید.

پروتئین ها و مادران باردار

در تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی، پروتئین ها نقش تاثیر گذاری دارند. در نه ماه بارداری و همچنین دوران بعد از بارداری پروتئین ها باید در رژیم غذایی مادر گنجانده شود. مصرف ماست یونانی، کره بادام زمینی،شیک پروتئینی(نوشیدنی های ترکیبی از مواد پروتئینی مانند شیک بادام و نارگیل وشیر) و پنیر از جمله مواد غذایی حاوی پروتئین هستند که برای مادران باردار توصیه می شود. این مواد غذایی علاوه بر تامین پروتئین مورد نیاز بدن مادر باعث هضم آسانتر و جذب بیشتر غذا می شوند.

تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی

کربوهیدرات های پیچیده را فراموش نکنید.

غذاهایی مانند برنج قهوه ای، پاستا، نان غنی شده و جو منابع بسیار خوبی از فیبرو کربوهیدرات هستند. شما می توانید با کربوهیدرات موجود در این مواد غذایی سالم انرژی مورد نیاز بدن را در دوران بارداری تامین کنید. در واقع ترکیب کربوهیدرات ها با منابع پروتئینی یک غذای بسیار کامل و مناسب برای زنان باردار است.

در تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی شب قبل از زایمان طبیعی خوردن غذایی مانند سوپ بسیار انتخاب عاقلا نه ای است، زیرا هم یک غذای سبک و راحت است هم می تواند انرژی مورد نیاز بدنتان را تامین کند.

میوه ها و مادران باردار

انگور،موز، تمشک و طالبی میوه های انرژی بخشی هستند، در واقع میوه های تابستانی بسیار برای مادران باردار توصیه می شود حتی فریز شده ی آنها نیز موثر است. همچنین تهیه و مصرف اسموتی های میوه  به دلیل خاصیت فراوان آن به مادران باردار در تمام دوران بارداری توصیه می شود مخصوصا در ماه آخر. همیشه میوه ی خرد شده و آماده داشته باشید.

انرژی بخش های سریع

در تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی، منابع غذایی هستند که در انرژی بخشی بسیار سریع عمل می کنند و همچنین انقباضات رحمی قبل از زایمان طبیعی را در حد قابل توجهی کاهش می دهند. از این منابع غذایی می توان کربوهیدرات هایی را که سخوت کمی دارند و زود به انرژی تبدیل می شوند نام برد و همچنین خوردن ژل های عسل که علاوه برمزه ی خوب آن بسیا نیرو بخش هستند و جهت تقویت بنیه مادران باردار پیشنهاد می شود.

نوشیدنی های مناسب مادران باردار

نگه داشتن بدن در شرایطی به دور از کم آبی لازمه ی یک زایمان راحت و بدون درد سر است. در تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی استفاده از آب میوه های طبیعی و سالم به مادران باردار توصیه می شود. در این دوران از مصرف آب میوه ای صنعتی و مصنوعی ،انرژی زاهای ورزشی اجتناب نمائید چون برای سلامتی شما ضرر دارد.

آب نارگیل یک نوشیدنی مقوی و سالم برای مادران باردار است زیرا تامین کننده الکترولیت های مورد نیاز بدن مادران باردار است که مصرف آن در زمان بارداری توصیه می شود.  جهت تامین رطوبت و آب مورد نیاز بدن بعد از مصرف آب، استفاده از نوشیدنی های ایزوتونیک در زمان بارداری را در برنامه خود قرار دهید این نوشیدنی ها بسیار انرژی بخش هستند. اما به واسطه قند بالایی که دارند به مادران بارداری که دیابت دارند توصیه نمی شود.

برای داشتن یک زایمان طبیعی وموفق بدن شما نیازمند انرژی بالایی است و این مسئله به اینجا ختم نمی شود بلکه پس از زایمان نیز باید خود و نوزادتان را به بهترین شیوه تقویت نمائید تا نمودار رشد خوبی داشته باشد. بنابراین اهمیت طبخ و مصرف غذاهای مقوی و انرژی بخش دو چندان می شود.

 معرفی خوراکی هایی برای تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی

اکنون نوبت به آن رسیده تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی را بیان نمائیم

  • پاستا
  • نان تست
  • ساندویچ
  • حبوبات
  • بسکویت و کلوچه
  • میوه و سبزیجات

در ماه آخر و روزهای آخر و نزدیک به زایمان دفعات مصرف مواد غذایی را بیشتر و مقدار و حجم آن را کمتر کنید. در این زمان جنین به بیشترین میزان رشد خود در شکم رسیده است و باعث فشار به شکم شما می شود و همچنین هورمون های شما نیز به هم ریخته است که این هم فشار شکمی را تشدید می کند. پس بهترین راه داین است که شما هم معده خود را سنگین نکنید و هر زمان که احساس گرسنگی کردید دفعات مصرف غذا را بیشتر و حجم بشقاب خود را کمتر کنید.

حال می خواهیم راهکارهایی را برای کاهش درد زایمان طبیعی برای مادران باردار شرح دهیم 

کاهش درد زایمان طبیعی با ورزش

 کاهش درد زایمان طبیعی با ورزش کردن

ورزش های مناسب دوران بارداری را نیز می توانیم یک نوع تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی به حساب بیاوریم. زیرا هم جسم و هم ذهن مادران باردار را آماده ی زایمان طبیعی می کند. برای موفقیت در ماراتن زایمان انجام ورزش های منظم و اصولی به تقویت ماهیچه ها و رباط های لگنی را آماده می کند تا در زمان وضع حمل درد کمتری را تحمل کنند.

یکی از خاصیت های مهم ورزش در دوران بارداری این است که اجازه نمی دهد وزن مادر باردار بیش از اندازه بالا برود. همانگونه که می دانیم وزن سنگین و بالا  در زمان زایمان مادر باردار را اذیت می کند. همچنین ورزش های دوران بارداری  از افسردگی های مربوط به این دوران جلوگیری می کند.

طی تحقیقاتی که انجام شده است مادران بارداری که دو تا سه بار در هفته تمرینات آیروبیک در آب را انجام می دهند در زمان زایمان طبیعی درد کمتری را تجربه می کنند .شما هم می توانید در این زمینه با پزشک متخصص خود مشورت کنید و در صورتی که نظر ایشان مثبت بود زیر نظر یک مربی آگاه و با دانش حرکات آیروبیک در آب را تمرین کنید. البته نیازی نیست که تایم این تمرینات زیاد باشد که شما را خسته نماید. انجام این ورزش ها به مدت ۳۰ دقیقه برای مادران باردار مناسب است.

یکی دیگر از تغذیه های کاهش درد طبیعی زایمان طبیعی با گرایش ورزشی پیاده روی است. یکی از بهترین و مهمترین ورزش هایی که در ماه آخر توصیه اکثر متخصصان زنان و زایمان  برای زایمان طبیعی است.

روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی آرام در هوای تازه و نور خورشید کمک بسیار زیادی به زنان باردار می نماید. این روش آمادگی لازم برای روز زایمان را در مادران باردار افزایش می دهد. پیاده روی در ماه آخر به باز شدن طبیعی دهانه رحم و در نهایت زایمان راحت و سریع  منجر می شود . در واقع انجام این ورزش ها در کنار تغذیه کاهش درد زایمان طبیعی کمک بسیاری به مادرا باردار خواهد کرد.

در روزهای آخر با توجه به توان بدنی خود می توانید بالا رفتن از پله را نیز در لیست تمرینات ورزشی خود قرار دهید. زمانی که از پله بالا می روید باید تمام عضلات کمر و پا را درگیر نمائید. کشش و حرکت باسن در این شرایط کمک می کند سر جنین در جهت کانال تولد پائین بیاید. در بالا رفتن از پله بدن برای مواجه با فشار فیزیکی زایمان آماده می گردد. فشاری که به گردنه رحم وارد می شود  باعث می شود لگن برای جریان زایمان باز شود.

از اینکه تا پایان مطالعه این مطلب همرا ما بودید از شما سپاسگزاریم. بارداری و زایمان یک مرحله بسیار مهم در زندگی هر زنی است. در صورتی که شرایط مناسب و خوب برای گذر از این دوره فراهم باشد بدون شک آثار مثبت آن را با تولد نوزادی سالم و زیبا خواهیم دید و هر مادری زمانیکه نوزادش را در آغوش می گیرد تمام درد ها را از یاد خواهد برد.

امروزه در تمام مراحل بارداری تا زایمان و حتی قبل و بعد از آن ضرورت وجود یک پزشک متخصص زنان و زایمان در کنار هر مادر بارداری به شدت احساس می شود تا خدای ناکرده به دلیل بعضی ناآگاهی ها و سهل انگاری ها پشیمانی به بار نیاید. دکتر دهقانی یکی از متخصصان توانا و با تجربه در زمینه زنان و زایمان می باشد شما می توانید با مراجعه به سایت ایشان https://dr-dehghani.com/ ضمن آشنایی بیشتر پاسخ سوالات و پرسش های خود را دریافت کنید و همچنین برای خود وقت رزرو کنیدو آدرس و شماره تلفن مطب را نیز به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط