Search
Close this search box.
آندومتریوز چیست؟

آندومتریوز چیست؟

 

آندومتریوز چیست؟

 

آندومتریوز چیست؟ آندومتریوز یک بیماری نسبتا شایع در زنان است که توسط رشد نابجا و غیر طبیعی سلولهای داخل رحم یا  درخارج از رحم و عمدتا در محوطه لگن و تخمدانها، انتهای روده بزرگ، مثانه و یا در محل برش جراحی سزارین ایجاد می شود که همراه با علائم مختلف مانند درد شدید لگنی بخصوص هنگام پریود و هنگام مقاربت، خونریزی و مشکلات ادراری و گاها مشکلات گوارشی و نازایی همراه است.

بیماری آندومتریوز ممکن است تأثیرات جدی بر روی کیفیت زندگی زنان داشته باشد و در موارد شدید، ممکن است به ناتوانی زنان در باروری منجر شود.

آندومتریوز معمولاً در سنین باروری رخ می‌دهد، این بیماری معمولاً با بررسی دقیق محوطه لگن با معاینه، سونوگرافی واژینال و MRI تشخیص داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص، و پیگیری بیماری از آزمایش خون و تومور مارکرها استفاده شود.

درمان آندومتریوز چیست؟ درمان آندومتریوز ممکن است با داروهای ضد التهاب، داروهای هورمونی، جراحی لاپاراسکوپی یا حتی جراحی باز انجام شود اما انتخاب درمان بستگی به شدت بیماری و عوارض آن بر روی فرد و سن بیمار و وضعیت فرزند آوری بیمار دارد.

از آنجایی که آندومتریوز می‌تواند تأثیرات جدی بر روی زندگی زنان داشته باشد، اهمیت بررسی و درمان به موقع این بیماری بسیار مهم است. از این‌رو، زنان باید به علائم و علامت‌های مربوط به آندومتریوز توجه داشته و در صورت وجود هر گونه علامت مشکوک، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

 

خانم دکتر اشرف دهقانی جهت معاینه، بررسی دقیق و مشاوره در زمینه بیماری های زنان پذیرای بیماران محترم می باشند.

 

آدرس مطب:  کرج، فلکه اول گوهردشت، برج پارمیدا، طبقه سوم اداری، واحد ۳۰۴

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط