Search
Close this search box.
تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

 

 

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تخمدان پلی کیستیک چیست؟ کیست های ریز در داخل تخمدان است که معمولا با اختلالات هورمونی و تاخیر قاعدگی همراه است. تعداد زیادی از این افراد چاق بوده، موهای زائد داشته و یا دچار ناباروری هستند و می تواند در یک خانواده بصورت ارثی وجود داشته باشد. 

 

چه مواد غذایی برای مبتلایان مناسب نیست؟

_ آبمیوه های شیرین شده، کمپوتها و کنسروها

_ موادی که نشاسته ی زیاد دارند مثل سیب زمینی و ذرت

_ آرد سفید

_ نوشابه های شیرین

_ غذاهای شیرین

کاهش وزن و اجتناب از مواد غذایی چاق کننده به بهبودی شرایط سوخت و ساز کمک‌ زیادی می کند.

 

 آیا در درمان تخمدان پلی کیستیک قرص جلوگیری جایی دارد ؟

بله، در خانم هایی که به مدت طولانی تمایل به بچه دار شدن ندارند خوردن قرص جلوگیری کمک کننده است. این قرص ها سیکل های پریود را مرتب می کند و میزان  جوش و موی اضافه صورت را کاهش داده  و شانس ابتلا به سرطان رحم  در آینده را  می تواند کاهش دهد .

‏ افرادی که درخانواده سابقه تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک و دیابت دارند باید مراقب باشندکه چاق نشوند و مصرف قندوشکر و نشاسته خود را کنترل و محدودکنند.

 

 ارتباط تخمدان پلی کیستیک با پس زمینه های وراثتی و متابولیک:

این بیماری ناشی ازتعامل عوامل ارثی و محیطی است و تنها یک علت ندارد بلکه علل متعدد با هم موجب آن می شوند. ضمنا وجودزمینه فامیلی در آن بسیار محتمل است اما هنوز یک ژن خاص برای آن شناسایی نشده است.

در این بیماری ( pco ) تخمدان‌‌ها حاوی فولیکول های متعددی که داخل آنها مایع و تخمک گیر افتاده هست، می‌باشند و این  نباید با کیست تخمدان اشتباه شود. تخمدان های پلی کیستیک به معنای  کیست قابل جراحی تخمدان نیست و معمولا با کاهش وزن و مصرف داروی مناسب زیر نظر پزشک، تا حدودی اصلاح می شود

 

 آیا همه ی مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک چاق هستند؟

این افراد اغلب اضافه وزن دارند ولی گروهی از این افراد لاغر هستند در واقع نیمی از مبتلایان اضافه وزن ندارند و گروهی از آنها بسیار لاغر هستند. اختلال در متابولیسم انسولین می تواند در افراد لاغر هم وجود داشته باشد. بنابراین همانند خانم های چاق می توانند در خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی؛ فشار خون‌ بالا و دیابت باشند.

 

خانم‌ دکتر اشرف دهقانی جهت درمان بیماری های زنان، مشاوره و توصیه های پزشکی، پذیرای بیماران گرامی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط