Search
Close this search box.
بهترین متخصص درمان کیست تخمدان در کرج

بهترین متخصص درمان کیست تخمدان در کرج

درمان کیست تخمدان در کرج یکی از مسائل مهمی است که بانوان در سنین مختلف باروری و یائسگی باید به آن توجه داشته باشند. چرا که کیست تخمدان عارضه‌ای نسبتا شایع در میان بانوان است و بیش از ۷ درصد بانوان را حداقل در دوره‌ای از زندگی درگیر می‌کند. البته این کیست‌ها در اغلب موارد خوش‌خیم هستند و در عرض چند هفته تا چند ماه به‌طور طبیعی و بدون نیاز به روش درمانی برطرف می‌شوند. اما در این میان پیش می‌آید مواقعی که کیست بیش‌از حد بزرگ می‌شود و یا دچار پارگی شده، و درد و عوارض شدیدی را به‌وجود می‌آورد. در این شرایط بهترین متخصص کیست تخمدان در کرج است که می‌تواند بر حسب شرایط فرد، نوع و اندازه کیست و همچنین علائم بیمار، بهترین روش درمان ‌کیست تخمدان را پیشنهاد دهد. توجه داشته باشید که امروزه کارآمدترین روش‌های درمان کیست تخمدان در کرج شامل جراحی و دارو درمانی هستند و در کنار این‌ها اصلاح سبک زندگی، تغذیه و فعالیت بدنی کافی نیز تاثیر به‌سزایی دارد. زمانی که اندازه کیست‌ها از ۵۰ – ۶۰ میلی‌متر بیشتر می‌شود و علائم شدت پیدا می‌کنند، باید شرایط تحت بررسی یک متخصص حاذق و حرفه‌ای قرار گیرد تا در صورت لزوم جراحی انجام شود.

بهترین متخصص درمان کیست تخمدان در کرج

روش های درمان کیست تخمدان در کرج

روش‌های درمانی کیست تخمدان با توجه به سن و شرایط بیمار و همچنین اندازه و ظاهر کیست‌های تخمدان توصیه می‌شوند. گاهی کیست‌های تخمدان بدون نیاز به مراجعه به متخصص و بکارگیری روش‌های درمانی از بین می‌روند و گاهی روش‌های دارودرمانی و جراحی الزام پیدا می‌کنند‌. اما درهرصورت برای بررسی وضعیت کیست‌ها چکاپ دوره‌ای و منظم ضروری است و در انتخاب روش درمانی مناسب اولین و مهمترین گام به‌شمار می‌رود.

·   دارو درمانی

دارودرمانی یکی از روش‌های کارآمد و مورد توجه پزشکان برای درمان کیست تخمدان است. در این روش پزشک متخصص با مشاهده وضعیت بیماری فرد، داروهای ضد بارداری هورمونی را تجویز می‌کند که روند رشد کیست‌های تخمدان را تحت کنترل درمی‌آورند. همچنین ممکن است با مصرف این قرص‌ها کیست‌های تخمدان به‌طور کامل از بین بروند اما به‌دلیل تغییرات هورمونی بانوان همچنان امکان بروز کیست تخمدان وجود خواهد داشت.

·   جراحی

درصورتی‌که کیست‌های تخمدان درحال رشد باشند، بزرگتر از حد معینی شوند و عوارض شدیدی را ایجاد کنند که طی دو سه دوره قاعدگی موجب آزار بیمار شوند، ممکن است پزشک تصمیم به جراحی کیست‌ها بگیرد. در این شرایط جراحی‌های مختلفی امکان‌پذیر هستند که با توجه به نوع و اندازه کیست‌ها انتخاب از میان آن‌ها متفاوت خواهد بود‌. به‌عنوان مثال جراحی سیستکتومی‌ تخمدان زمانی کاربرد دارد که نیازی به برداشتن تخمدان‌های بیمار نیست؛ اما وقتی عارضه جدی‌تر است، جراحی اوفورکتومی انجام می‌شود که با برداشتن تخمدان‌ها همراه است.

توجه داشته باشید درصورتی‌که کیست‌ها بدخیم و سرطانی باشند، ممکن است نیاز باشد تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ و رحم برداشته، و همچنین دوره درمانی شیمی درمانی و رادیوتراپی شروع شود. شایان ذکر است که در جراحی کیست تخمدان باید کیست‌ها به‌طور کامل برداشته شوند و باقی ماندن تکه‌هایی از آن‌ها می‌تواند منجر به ایجاد دوباره‌شان شود.

آیا همه انواع کیست تخمدان نیاز به درمان دارند؟

خیر، بخش قابل توجهی از کیست‌های تخمدان به‌طور طبیعی و بدون نیاز به دارو درمانی و جراحی برطرف می‌شوند. ازاین‌رو بیش از چند هفته تا چند ماه در بدن نمی‌مانند و رشد غیرطبیعی و عوارض جدی را به‌دنبال ندارند‌. تنها مشکلی که در این موارد گریبانگیر فرد می‌شود، علائم این عارضه است که آن را نیز می‌توان با مراجعه به بهترین متخصص درمان کیست تخمدان در کرج بهبود داد. توجه داشته باشید که در بهبود این علائم علاوه‌بر روش‌های درمانی نوین پزشکی، روش‌های خانگی نیز کمک‌کننده هستند که باید با مشورت و صلاحدید پزشک به‌کار گرفته شوند‌.

 اما بسیار مهم است که برای درمان کیست تخمدان به‌طور دقیق و در فواصل منظم پیگیری وضعیت کیست مورد توجه قرار گیرد. الزامی است که وضعیت، اندازه و نوع کیست در طی زمان بررسی شود و مشخص شود که آیا کیست در حال از بین رفتن است و یا نیاز به جراحی دارد که برای این اقدام معمولا از روش تشخیصی سونوگرافی بهره می‌گیرند. فاصله لازم برای بررسی وضعیت کیست‌ها در بانوان یائسه کوتاه‌تر است؛ چرا که ایشان بیشتر در معرض ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند.

 بدین صورت که بانوان یائسه باید به مدت ۱۲ ماه و هر ۴ ماه یکبار برای انجام آزمایش خون و سونوگرافی اقدام کنند. اگر در این بررسی کیست‌ها در حال از بین رفتن بودند، مشکلی چندانی فرد را تهدید نمی‌کند و نیازی به آزمایش و درمان نیست؛ اما در صورت ماندگاری کیست‌ها باید روش‌های دارو درمانی و در صورت نیاز، جراحی بکار گرفته شوند.

چه زمانی باید برای درمان کیست تخمدان اقدام شود؟

به‌طورکلی از نظر بهترین متخصص درمان کیست تخمدان در کرج کیست‌هایی نگران‌کننده و نیازمند توجه هستند که بیش‌از حد بزرگ شده و یا علائم شدیدی را ایجاد می‌کنند. به بیان دقیقتر هنگامی‌که عوارض این بیماری افزایش یافت و رشد غیرطبیعی آن اندازه‌ای بزرگ را ایجاد کرد، آنجا زمانیست که باید نگران درمان کیست تخمدان بود.

اما بزرگی کیست تخمدان چگونه معنا می‌شود؟ معمولا اندازه بزرگتر از ۵۰ ۶۰ میلیمتر را به‌عنوان کیست بزرگ و خطرناک تعبیر می‌کنند که به احتمال زیاد ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

روش قطعی درمان کیست تخمدان در کرج

بهترین و کارآمدترین روش درمان کیست تخمدان در کرج انجام عمل جراحی است. درصورتی‌که درد و عوارض کیست تخمدان بیشتر از حد معینی باشد و کیست به قدری بزرگ شود که احتمال پارگی آن باشد، جراحی کیست تخمدان انجام می‌شود. اما اگر در انجام جراحی بخشی از کیست‌ها باقی بماند، احتمال بازگشت و بروز دوباره کیست‌ها وجود دارد.

بهترین متخصص درمان کیست تخمدان در کرج

دکتر اشرف دهقانی از بهترین متخصصانی هستند که برای مشکل کیست تخمدان می‌توانید به ایشان مراجعه کنید. سال‌ها تجربه تشخیص حرفه‌ای ایشان مسیر درمانتان را روشن‌تر می‌کند. مهمترین گام در روند درمان کیست تخمدان در کرج مراجعه به متخصص حاذق و باتجربه است که روند درمان را به‌طرز شگفت‌انگیزی بهبود داده و سرعت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط