Search
Close this search box.
آشنایی با مهم‌ ترین مراقبت ‌های قبل بارداری

مراقبت‌ های قبل از بارداری را جدی بگیرید

آگاهی داشتن و رعایت مراقبت ‌های قبل از بارداری، موضوع بسیار مهمی است که باید درباره آن اطلاعات معتبر و به روز به دست آورید. اگر تصمیم به بارداری و مادر شدن دارید، رعایت مراقبت های قبل از بارداری، می تواند بستر مناسبی را برای تولد یک فرزند سالم، باهوش و زیبا برای شما فراهم کند.

بچه ‌دار شدن اقدامی بزرگ و مهم است . اگر تصمیم شما برای داشتن فرزند قطعی است، برای گذراندن یک بارداری همراه با آرامش و در نهایت داشتن فرزندی سالم، لازم است اقدامات مهمی را پیش از باردار شدن انجام دهید. بهترین حالت این است که برای آگاهی هرچه بیشتر، قبل از بارداری تحت نظر پزشک متخصص زنان و زایمان قرار بگرید و مهم ترین اقدامات قبل از بارداری متناسب با شرایط و وضعیت خود را ، از پزشک دریافت کنید. با این حال، در این مقاله ما مهم ترین مراقبت های مربوط به قبل از بارداری را جهت آشنایی شما عزیزان به طور مختصر توضیح داده ایم… با ما همراه باشید…

مهم‌ ترین مراقبت ‌های قبل بارداری چه مواردی هستند؟

سلامت جنسی همسران

داشتن سلامت جنسی بخش مهمی از فرایند بارداری برای به دنیا اوردن کودکی سالم است . و رسیدگی به ان ، از مهم ترین مراقبت های قبل بارداری محسوب می شود . عفونت هایی وجود دارند که قابل انتقال جنسی هستند و در جریان رابطه جنسی منتقل می شوند . ممکن است فردی دارای این عفونت باشد که خود از ان بی خبر بوده و عفونت درمان نشده باقی بماند در چنین حالتی بارداری دشوار می شود .

عفونت های قابل انتقال جنسی ، قابل کنترل و بیشتر ان ها قابل درمان هستند پس باید هر دو همسر قبل از بارداری ازمایشات مخصوصی را انجام دهد .

گفت و گو با همسر قبل از بارداری

با همسرتان با ارامش و اسوده در باره ی اقدام برای بارداری و بچه دار شدن صحبت کنید . برنامه ریزی برای بارداری مسیر زندگی شما را مشخص خواهد کرد و این موضوع از مهم ترین مراقبت های قبل بارداری است زیرا که باید هر دو همسر در این راه با یکدیگر هم قدم باشند . برای راحت تر صحبت کردن باید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید و شرایط مالی خود را قبل از بارداری در نظر بگیرید و برای دوران بارداری ، زایمان و تولد نوزاد برنامه ریزی کنید . برنامه ریزی قبل از بارداری به شرایط مناسب روحی شما کمک می کند .

اهمیت انجام معاینه قبل از بارداری

برای انجام معاینات پیش از بارداری بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید . در جلسه های معاینه قبل از بارداری پزشک باید سوابق پزشکی شما و خانواده شما را بررسی کند . دارو ها و مکمل هایی که باید قبل از بارداری مصرف کنید را به شما معرفی کند .

بعضی از دارو ها و مکمل ها در دوران بارداری نباید مصرف شوند و باید پیش از تلاش برای بارداری متوقف شده و یا برای ان دارویی جایگزین تجویز کنند . زیرا برخی از این مواد در بافت و چربی بدن ذخیره می شوند و مدت ها باقی می مانند . در صورتی ‌که به بیماری‌های مزمن نظیر آسم ، دیابت یا فشار خون دچار باشید که پیش از بارداری قابل کنترل است ، پزشک شما را به یک متخصص ارجاع خواهد داد .

بهتر است قبل از بارداری برای بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان به دندان پزشک مراجعه کنید زیرا در طول بار داری تغییرات هورمونی شما را مستعد بیماری های لثه و دندان می کند . اگر طی شش ماه گذشته برای معاینه و جرم ‌گیری دندان‌ها به دندان‌ پزشک مراجعه نکرده ‌اید ، الان زمان مناسبی برای این کار است . همچنین ممکن است معاینۀ لگن و زنان و تست پاپ ‌اسمیر نیز انجام شود . ( همه این معاینه ها که توسط پزشکان متخصص باید انجام شود بسیار مضرئری بوده و از مهم ترین مراقبت های قبل بارداری هستند . )

مصرف ویتامین ها و فولیک اسید (با تجویز پزشک)

مصرف مکمل فولیک اسید  از مهم ترین مراقبت های قبل بارداری و همچنین در زمان بارداری است . روزانه مصرف ۴۰۰ میکرو گرم فولیک اسید حداقل یک ماه قبل از بارداری و تا سه ماه اول بارداری احتمال ابتلای جنین به نقص های لوله عصبی کاهش می دهد . مصرف فولیک اسید باعث پیشگیری از خیلی از بیماری های مادرزادی نیز می شود . پزشک متخصص برای ایجاد بستری خوب جهت بارداری شما باید مهم ترین مراقبت های قبل بارداری را به شما یاد آوری کندیکی از این کار ها ، قرص فولیک اسید و یا مکمل های دوران بارداری و یا قبل از بارداری و مولتی ویتامین هایی که دارای فولیک اسید هستند را برای شما تجویز کند .

دکتر دهقانی از پزشکان با تجربه و خبره ای است که می توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند و شما را برای گذراندن یک دوره ی بارداری اسان اماده کنند .

قطع استفاده از  الکل و دخانیات

اگر سیگار می ‌کشید و یا مواد مخدر مصرف می ‌کنید ، الان زمان مناسبی برای ترک کردن آن ها است. تحقیقات نشان داده است که کشیدن سیگار و مصرف مواد مخدر در اکثر موارد در زنان باردار موجب سقط جنین ، تولد نوزاد با وزن کمتر از وزن طبیعی و زایمان زودرس  شده است . همچنین نتایج تحقیقات نشان داده است که مصرف دخانیات باعث کاهش باروری در زنان و کاهش تولید اسپرم در مردان می‌شود؛ حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز باعث کاهش باروری شما می‌شود پس می توان گفت که رعایت این موارد برای هر دوهمسر لازم بوده و جز مهم ترین مراقبت های قبل بارداری شناخته شده است   .

پزشکان متخصص می گویند که باید قبل  از بارداری مصرف نوشیدنی های الکلی را کاملا کنار بگذارید .قطعا کنار گذاشتن عادت های نا سالم کاری بسیار دشوار است . اما با مراجعه به مطب دکتر دهقانی و در میان گذاشتن این مشکل خود با وی، می توانید بارداری سالم و بدون استرس را تجربه کنید

دوری از آلودگی محیطی

اگر در معرض برخی مواد شیمیایی یا تشعشعات قرار دارید ، پیش از اقدام به باردار شدن باید تغییراتی در روال کاری خود ایجاد کنید . باید در جریان باشید که برخی مواد شوینده مانند آفت کش ها برای جنین در حال رشد بسیار خطر ناک است .

توجه به عادت ماهیانه و زمان تخمک گذاری

بعضی از زنان زمانی که تصمیم به باردار شدن می‌ گیرند ، با قطع کردن داروهای ضد بارداری منتظر بارداری می ‌مانند . افرادی هم  با محاسبه و ثبت تاریخ عادت‌ های ماهانه و تحت نظر گرفتن علائم خود سعی در مشخص کردن روزهایی از ماه دارند که میزان باروری در آن ها بیشتر است . اما اگر می خواهیم این کار را با دقت بیشتری انجام دهید باید تغییرات دمای پایه بدن و ترشحات دهانه رحم را ثبت کنید .

مراقبت های تغذیه ای قبل از بارداری

هنوز زمان آن نرسیده است که میزان غذای مصرفی خود را افزایش دهید ، اما باید با مصرف غذا ها و مواد مغذی ، بدن خود را برای یک بارداری سالم آماده کنید .

متخصصین معتقدند که زنان باردار و زنانی که قصد باردار شدن دارند باید از مصرف زیاد کافئین خود داری کنند . این موضوع جز مهم ترین مراقبت های قبل بارداری است زیرا که مصرف زیاد کافئین باعث افزایش خطر سقط جنین و کم وزنی نوزاد می شود .

در زمان بارداری و پیش از بارداری اگر مصرف ماهی شما زیاد است باید حتما به نوع ماهی توجه کنید . ماهی سرشار از مواد مغذی ( اسید های چرب امگا ۳ ، پروتئین ، ویتامین دی و … ) است که برای رشد مغز و چشم های جنین بسیار مفید و ضروری است . اما به زنانی که در سن باروری هستند توصیه می شود از برخی از ماهی ها تغذیه نکنند ( مانند کوسه ، شمشیر ماهی ، شاه ماهی ، خال خالی و تاج ماهی ) پزشکان توصیه می کنند که در هفته دو وعده از ماهی هایی که دارای جیوه ی کمتری هستند استفاده شود . مصرف تن ماهی سفید در هفته نباید بیشتر از یک وعده باشد .

داشتن وزن مناسب قبل از بارداری

برای داشتن کودکی سالم و باهوش، تغذیه و نکات مهم قبل از بارداری را زن و مرد باید به صورت مشترک رعایت کنند . سهم پدر در بارداری سالم کمتر از مادر نیست .قطعا تغذیه درست را می توان در گروه مهم ترین مراقبت های قبل از بارداری قرار داد. مقایسه وزن با قد شما و ان چه را که می خورید می تواند نقش مهمی برای سلامت شما در دوران بارداری و سلامت جنین در حال رشد داشته باشد .  وزن قبل از بارداری به طور مستقیم بر وزن نوزاد تاثیر می گذارد ؛ مطالعات نشان می دهد که زنان کم وزن احتمال بیشتری دارند که نوزادان کوچک را به دنیا آورند ، هرچند ممکن است در طول بارداری همان اندازه وزن طبیعی را به دست آورند .

با داشتن وزن طبیعی قطعا شما اسان تر باردار خواهید شد . اگر شاخص توده ی بدنی بسیار زیاد و یا بسیار کم باشد باعث می شود باردار شدن با مشکل انجام شود . با داشتن تناسب اندام پیش از باردار شدن ، بارداری سالم و بدون استرسی خواهید باشید . اگر فردی شاخص توده ی بدنی ان بالاتر از حد معمول باشد ، در معرض عوارضی که به بارداری و زایمان مربوط است ، قرار می گیرند و اگر زنی شاخص توده ی بدنی پائین تر از حد معمول را داشته باشد ، در معرض خطر زایمان نوزادانی با وزن کمتر از حد طبیعی قرار خواهد گرفت. می توانید برای کسب اطلاعات و یاد گیری درباره ی مهم ترین مراقبت های قبل از بارداری خود با دکتر دهقانی در ارتباط بوده و با دکتر مشورت داشته باشید . دکتر دهقانی  روش های مراقبت بسیار ساده و بدون استرس را به شما اموزش خواهد داد . و همینطور می توانید برای بارداری با کمک دکتر به وزن طبیعی برسید .

مراقبت و تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات قبل بارداری

برای داشتن بدن سالم و مناسب قبل از بارداری و عمل کردن به مهم ترین مراقبت های قبل بارداری ، یک برنامه ورزشی برای خود تعیین کنید و ان را دنبال کنید . برنامه ورزشی سالم شامل روزانه سی دقیقه و یا بیشتر را به ورزش های ملایم اختصاص دهیم مانند پیاده روی ، دوچرخه سواری و بدن سازی . برای افزایش انعطاف بدن، ورزش‌های کششی یا یوگا انجام دهید .

ورزش کردن در زمان بارداری نه تنها مشکلی ندارد بلکه به تمام مادران اینده توصیه می شود مگر در صورت خاصی که پزشک شما را از ورزش کردن منع کرده باشد . اگر ورزش را کنار گذاشته بودید پیشنهاد می شود که به تدریج ورزش کردن را اغاز کنید . این کار را با پیاده روی به مدت زمان ۱۰ الی ۲۰ دقیقه شروع کنید و به مرور زمان میزان فعالیت خود را بیشتر کنید .

با پیگیری موارد فوق به مدت چند ماه می‌ توانید تاریخ تخمک ‌گذاری را در هر دوره از عادت ماهانه خود را مشخص کنید.

مشاوره از مهم ترین مراقبت های قبل بارداری برای بهبود شرایط بارداری است. اگر قبل از بارداری و تصمیم به بارداری با پزشک خود صحبت کنیم . قطعا از بسیاری از بیماری ها و مشکلات و ناهنجاری های بعد از زایمان برای مادر و فرزند جلو گیری کرده ایم .

دکتر دهقانی متخصص زنان و زایمان شما را برای داشتن کودکی سالم آماده می کند و تمامی مراحل برای انجام مهم ترین مراقبت های قبل بارداری را به شما آموزش می دهد. شما  می توانید با مراجعه به سایت اطلاعات تماس دکتر دهقانی را به دست اورده و نوبت خود را برای مشاوره و معاینه قبل از بارداری تعیین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط