دکتر اشرف دهقانی
پولیپ رحم

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ رحم که به آن پولیپ آندومتر هم گفته می  شود، در واقع زائده ای است که در داخل رحم بوجود آمده و به دیواره رحم متصل است. این زائده در نتیجه رشد بیش از حد سلول های پوشش داخلی رحم (اندومتر) ایجاد می شود. پولیپ ها معمولا غیر سرطانی و خوش خیم هستند؛ با این حال ممکن است برخی از آن ها سرطانی باشند یا امکان تبدیل شدن به سرطان در آنها وجود داشته باشد، که به آن ها پولیپ های پیش سرطانی گفته می شود. 

اندازه پولیپ های رحم می تواند از چند میلی متر – بزرگتر از یک دانه کنجد – تا چندین سانتی متر – اندازه یک توپ گلف یا بزرگتر متغیر باشد.  پولیپ رحم توسط یک پایه بزرگ یا یک ساقه نازک به دیواره رحم چسبیده است. تعداد پولیپ های رحم ممکن است یکی یا بیشتر باشد. 

در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری درباره پولیپ رحم، علت ایجاد و علائم آن پرداخته ایم…

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ های رحم توسط یک پایه بزرگ یا یک ساقه نازک به رحم می چسبند. اندازه آنها می تواند به چندین سانتی متر برسد. پولیپ رحم ممکن است باعث خونریزی و قاعدگی نامنظم، خونریزی پس از یائسگی، جریان قاعدگی بسیار شدید یا خونریزی بین دوره ها شود. پولیپ‌های رحم معمولاً خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند، اما ممکن است باعث بروز مشکلاتی در پریود (قاعدگی) یا توانایی شما برای باروری و بچه‌ دار شدن شوند.

پولیپ های رحم معمولا در رحم باقی می مانند، اما گاهی اوقات می توانند از طریق دهانه رحم به داخل واژن حرکت کنند. این زائده ها در افرادی که در دوران یائسگی هستند و یا به تازگی یائسه شده اند، بیشتر دیده می شود. اما این به معنای آن نیست که زنان جوان به آن دچار نمی شوند.

علائم پولیپ رحم

علائم و نشانه های معمول و رایج پولیپ رحم عبارتند از:

 • خونریزی واژن بعد از یائسگی.
 • خونریزی بین پریودها
 • دوره های مکرر و غیر قابل پیش بینی که طول و سنگینی آنها متفاوت است.
 • قاعدگی های بسیار سنگین
 • ناباروری.

برخی افراد فقط خونریزی خفیف یا لکه بینی دارند. بعضی از افرادی دیگر ممکن است کاملا بدون علامت باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

اگر علائم زیر را دارید توصیه می شود که به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مراقبت های درمانی لازم را به موقع دریافت کنید. 

 • خونریزی واژن بعد از یائسگی
 • خونریزی بین پریودها
 • قاعدگی نامنظم با خونریزی غیر طبیعی

پولیپ رحم چه علتی دارد؟

به نظر می رسد عوامل هورمونی در این مشکل نقش دارند. پولیپ های رحم به استروژن حساس هستند، به این معنی که در پاسخ به هورمون استروژن در بدن رشد می کنند.

عوامل زمینه ساز خطر

عوامل خطر برای ایجاد پولیپ رحم عبارتند از:

 • قرار داشتن در مرحله قبل از یائسگی یا بعد از یائسگی
 • چاقی و اضافه وزن
 • مصرف تاموکسیفن(دارویی برای درمان سرطان سینه)
 • مصرف دارو های هورمونی برای علائم یائسگی

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به پولیپ رحم هستند؟

سن یک عامل بسیار موثر در ایجاد پولیپ است. احتمال ابتلا به پولیپ رحم در دهه 40 و 50 سالگی، تقریباً در زمانی که به یائسگی نزدیک می‌شوید، بیشتر وجود دارد. پولیپ رحم ممکن است بعد از یائسگی ایجاد شود، اما به ندرت افراد زیر 20 سال را مبتلا می کند.

همچنین فاکتورهای زیر نیز احتمال ایجاد پولیپ رحم را افزایش میدهند:

 • اضافه وزن 
 • فشار خون بالا 

پولیپ رحم چه عوارضی دارد؟

پولیپ رحم ممکن است با ناباروری مرتبط باشد. اگر پولیپ رحم دارید و نمی توانید بچه دار شوید، برداشتن پولیپ بعنوان یک روش درمان ناباروری ممکن است به شما امکان باردار شدن را بدهد. البته این موضوع قطعی نیست و بستگی به تشخیص و نظر پزشک زنان دارد.

آیا پولیپ رحم دردناک است؟

پولیپ های بزرگ گاهی اوقات می توانند باعث درد مبهم در شکم یا کمر شوند؛ چیزی شبیه به دردهای قاعدگی. با این وجود درد از علائم رایج پولیپ رحم نیست.

پولیپ رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص زنان در قدم اول، شما سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و در مورد علائمی که دارید سوال می پرسد. اگر یائسه هستید، ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا متوجه خونریزی یا لکه بینی شده اید یا خیر؟ همچنین درباره داروهایی که در حال مصرف آنها هستید، باید به پزشک خود اطلاعات بدهید. اگر هنوز پریود می‌شوید، ممکن است درباره ویژگی‌های چرخه قاعدگی‌تان بپرسند، از جمله اینکه دوره‌های قاعدگی‌تان چقدر طول می‌کشد و آیا خونریزی طبیعی دارید یا خیر. اگر مشکل باروری دارید به پزشک خود بگویید.

معمولا معاینه لگن و تست پاپ اسمیر انجام می شوند. اما در شرایطی نیز آزمایش های مطمئن تر باید انجام شوند:

این آزمایشات شامل موارد زیر است:

 • سونوگرافی ترانس واژینال
 • هیستروسکوپی
 • بیوپسی آندومتر: پزشک شما از یک ابزار پلاستیکی نرم برای جمع آوری بافت از دیواره های داخلی رحم استفاده می کند. نمونه در آزمایشگاه برای تشخیص هر گونه سلول غیر طبیعی مورد آزمایش قرار می گیرد
 • کورتاژ: در طی آن از یک ابزار فلزی بلند به نام کورت برای جمع آوری بافت از دیواره های داخلی رحم شما استفاده می کند. کورت دارای یک حلقه کوچک در انتهای آن است که برای تراشیدن بافت یا پولیپ استفاده می شود. بافت یا پولیپ‌هایی که برداشته می‌شوند ممکن است برای بررسی وجود سلول‌های سرطانی به آزمایشگاه فرستاده شوند.

جمع بندی

پولیپ رحم زائده ای است که به دیواره داخلی رحم متصل بوده و میتواند از چند میلیمتر تا چند سانتیمتر باشد. پولیو ها عموما غیرسرطانی و خوش خیم هستند. با اینحال در مورد بعضی از آنها احتمال سرطان وجود دارد. با دانستن اینکه تنها درصد کمی از پولیپ های رحم سرطانی می شوند، خیالتان راحت باشد. اگر جزو افرادی هستید که در معرض خطر بالای سرطان در نظر گرفته می شود، ممکن است پزشک شما تشخیص دهد که بهتر است پولیپ ها برداشته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط