Search
Close this search box.
کیست تخمدان چیست؟ چگونه تشکیل می شود؟

کیست تخمدان چیست؟

 

کیست تخمدان چیست؟ چگونه تشکیل می شود؟

 

کیست تخمدان چیست؟ کیست تخمدان یک کیسه حاوی مایع است که در یک یا هر دو تخمدان زنان شکل می‌گیرد. این توده‌ها ممکن است در هر سنی از زنان رخ دهد، اما بیشتر در زنان در سن باروری و قبل از سن 40 سال اتفاق می‌افتد.

 

منشا کیست تخمدان

کیست تخمدان از بافت تخمدان و تخمک های در حال رشد منشا می گیرد و معمولا به صورت خودبخودی خود از بین می‌رود و در اکثر موارد آسیبی به سلامت زنان نمی‌رساند. اما در برخی موارد ممکن است باعث عوارض جدی شود و نیاز به درمان داشته باشد.

 

 

عوارض و تاثیرات

اگر کیست تخمدان بزرگ شود، ممکن است فشار زیادی بر روی بافت‌های اطراف اعمال کند و علائمی مانند درد شکمی، تورم، اختلال در نظم پریود، تغییرات در وزن و اضافه وزن، اختلالات گوارشی و اختلالات در روابط جنسی ایجاد کند.

در برخی موارد کیست تخمدان می‌تواند باعث ناراحتی و افسردگی نیز شود (در کیست های ریز متعدد تخمدان یا pcod).

 

خطرات کیست تخمدان چیست؟

کیست های بزرگ تخمدان خطر پارگی و خونریزی داخل شکمی و یا تورشن (پیچ خوردگی تخمدان دور پایه عروقی وقطع خونرسانی ) دارند لذا در کیستهای بزرگ ممکن است گزینه اول درمان جراحی ،ترجیحا به روش لاپاروسکوپی باشد.

 

تشخیص کیست تخمدان

برای تشخیص کیست تخمدان، پزشک معمولا از تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی استفاده می‌کند و ممکن است تست‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی و MRI نیز انجام شود. در صورتی که کیست ناشی از مشکلات هورمونی باشد، ممکن است نیاز به تست‌های خونی دیگری نیز باشد.

 

درمان کیست تخمدان

کیست های تخمدان اکثرا خوش خیم هستند ولی گاهی نیز احتمال بدخیمی (سرطان) نیز مطرح می شود که در صورت شک به بدخیمی آزمایشات خونی تومور مارکرها و MRI ضروری است و درمان آن نیز جراحی است.

 

مراحل درمان

درمان کیست تخمدان ممکن است شامل مشاوره در زمینه تغذیه، داروهای ضد التهاب، داروهای کنترل هورمون‌ها، جراحی یا دنبال کردن روش‌های مانند تمرینات ورزشی و رژیم غذایی متناسب با شرایط فیزیکی فرد باشد.

 

مشاهده علام و اقدامات

اگر شما علائمی از وجود کیست تخمدان دارید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق‌تری از وضعیت شما گرفته شود و درمان مناسبی برای شما تعیین شود.

گرچه بسیاری از کیست های تخمدان بی‌خطر هستند، اما برخی از آن‌ها نیاز به درمان و مراقبت دارند تا از وضعیت تشدید نکنند و به عوارض جدی منجر نشوند.

 

خانم دکتر اشرف دهقانی جهت معاینه و مشاوره در زمینه بیماری های زنان پذیرای بیماران محترم می باشند.

 

آدرس مطب:  کرج، فلکه اول گوهردشت، برج پارمیدا، طبقه سوم اداری، واحد ۳۰۴

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط