دکتر اشرف دهقانی
کیست درموئید تخمدان

کیست درموئید تخمدان و نشانه های آن

کیست درموئید تخمدان حاوی بافت کاملاً بالغی مانند پوست، مو و دندان است. این کیست ها سرطانی نیستند، اما می توانند عوارضی ایجاد کنند. اگر خطر آسیب رساندن به تخمدان یا پارگی کیست شما وجود داشته باشد، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند کیست شما را خارج کند

کیست درموئید تخمدان چیست؟

کیست درموئید تخمدان کیسه ای پر از مایع است که حاوی بافت مو، پوست، دندان یا سایر قسمت های بدن شماست. بر خلاف اکثر کیست های تخمدان، کیست های درموئید در پاسخ به چرخه قاعدگی شما تشکیل نمی شوند. در عوض، مانند سایر کیست های درموئید، زمانی که بافت کاملاً توسعه یافته در یک مکان عجیب (مانند تخمدان ها) جمع می شود، تشکیل می شوند.

کیست های درموئید تخمدان سرطانی نیستند، اما اگر بیش از حد بزرگ شوند می توانند عوارضی ایجاد کنند. یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند کیست شما را ارزیابی کرده و در مورد برداشتن آن توصیه کند.

کیست های درموئید تخمدان گاهی اوقات تراتوم کیستیک بالغ نامیده می شود.

علت ایجاد کیست درموئید تخمدان چیست؟

کیست های درموئید تخمدان قبل از تولد شما تشکیل می شوند. برخی از سلول‌هایی که در نهایت به پوست، مو، سیستم عصبی و غیره تبدیل می‌شوند، با کیست‌های درموئید به‌طور غیر معمول رشد می‌کنند. دانشمندان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث رشد غیر معمول می شود. سلول ها به بافت بالغ مانند پوست، مو، دندان، اعصاب و حتی بافت مغزی تبدیل می شوند. این بافت هجوم جمع می شود و یک توده خوش خیم در داخل تخمدان شما ایجاد می کند.

بافت غدد عرق نیز می تواند در داخل کیست ایجاد شود. این غدد یک مایع روغنی به نام سبوم ترشح می کنند که باعث رشد کیست شما می شود. کیست های درموئید به کندی رشد می کنند و بیشترین رشد در طول سال های باروری شما اتفاق می افتد

چه کسانی به کیست درموئید تخمدان مبتلا می شوند؟

هر کسی که تخمدان دارد می تواند به کیست درموئید تخمدان مبتلا شود. آنها احتمالاً در بدو تولد وجود دارند، اما معمولاً تا یک روش تصویربرداری معمولی انجام نشود، کشف نمی شوند. به عنوان مثال، این غیر معمول نیست که در طول سونوگرافی بارداری متوجه شوید از این نوع کیست دارید!

کیست درموئید تخمدان چقدر شایع است؟

کیست درموئید تخمدان شایع ترین نوع تومور خوش خیم تخمدان است. آنها شایع ترین نوع تومور تخمدان هستند که در دوران بارداری یافت می شوند. حدود یک سوم تمام تومورهای خوش خیم تشخیص داده شده در دوران بارداری، کیست های درموئید تخمدان هستند. در 10 تا 15 درصد موارد در هر دو تخمدان ظاهر می شوند.

چرا در کیست درموئید مو و دندان وجود دارد؟

کیست های درموئید از سلول های زاینده تشکیل می شوند، سلول هایی که در نهایت به سلول های تخمک یا اسپرم تبدیل می شوند. سلول های زاینده دارای سه لایه هستند که در طول رشد جنین به بافت ها، اندام ها و سیستم های بدن رشد می کنند:

  • اکتودرم در نهایت به پوست، مو، غدد عرق و دندان تبدیل می شود.
  • مزودرم در نهایت به بافت عضلانی و همبند تبدیل می شود.
  • اندودرم، در نهایت به روده و اندام های داخلی مختلف تبدیل می شود

گاهی اوقات، این لایه‌ها به‌طور غیر معمول رشد می‌کنند و بافت‌های بالغ در کنار هم قرار می‌گیرند و کیست درموئید را تشکیل می‌دهند. کیست ممکن است حاوی مو و دندان باشد، اما ممکن است شامل بافتی باشد که از هر یک از سه لایه تشکیل‌دهنده یک سلول زایا ایجاد می‌شود

کیست درموئید تخمدان چه نشانه هایی دارد؟

بیشتر کیست‌های درموئید تخمدان علائمی ایجاد نمی‌کنند مگر اینکه بزرگ باشند. اگر متوجه علائم شدید، احتمالاً شامل درد، فشار یا احساس پری شکم شما می شود.

در موارد کمتر، علائم کیست درموئید تخمدان عبارتند از:

  • حالت تهوع.
  • استفراغ.
  • یبوست.
  • تغییر در اشتهای شما
  • مقاربت دردناک (دیسپارونی)

آیا کیست درموئید تخمدان قابل پیشگیری است؟

شما نمی توانید ریسک خود را کاهش دهید؛ زیرا کیست های درموئید تخمدان قبل از تولد تشکیل می شوند.

خلاصه مقاله

دانستن اینکه کیست در داخل بدن خود دارید که حاوی بافت هایی مانند پوست و مو است، می تواند ترسناک، عجیب و حتی تهوع داشته باشد. خبر خوب این است که این رشدها خوش خیم هستند. مراجعه به موقع به متخصص زنان و زایمان و تشخیص درست، به شما کمک خواهد کرد تا عوارض ناشی از آن را بهبود ببخشید. اگر احتمال بروز عوارضی وجود داشته باشد که به شما آسیب برساند، پزشک میتواند اقدام به حذف کیست ها نماید. اگر در مورد ابتلا به کیست درموئید تخمدان دچار نگرانی هستید، بهترین راه این است که به متخصص زنان مراجعه کرده تا تخت بررسی و معاینات لازم قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط